Vše o žaluziích,
s odborníkem na žaluzie
Druhy stínících systémů

Žaluzie nebo závěsy?

Žaluzie nebo závěsy?

Řešíte právě letní dilema? Rozhodování není lehké, zvlášť když paní domu dává přednost bytovému textilu. Muž prosazuje spíš účelnost než by se zabýval interiérovým image. Jestliže hrozí manželská hádka, nabízíme vám porovnání jaké zastínění místnosti zvolit, aby spokojenost byla oboustranná.

Závěsy zútulní interiér

Záclony i závěsy jsou často nahrazovány žaluziemi či roletami. Oboje je moderní, místnost podle potřeby zastíní a přece je mezi nimi rozdíl. Žaluzie pomáhají vytvářet vysoce moderní vzhled místnosti, textilní závěsy toho však mohou dosáhnout také a umocnit pocit útulnosti domova. Závěsy mají nevídanou moc dokonale změnit interiér. Těžké textilie místnost zateplí, téměř perfektně zatemní, ale také opticky zmenší. Opakem je například poloprůhledný lehoučký batist, který může současně plnit funkci jak závěsu, tak samotné záclony. Světlo přes něj přefiltrované se láme do polotónů, je měkčí, příjemnější a krásně uklidňuje. Přitom sluneční paprsky tak nepálí, jako přes záclony, a lépe za ním skryjeme své soukromí. Textilní materiál má schopnost ovlivnit akustiku místnosti, zvlášť s vysokým stropem a plovoucí podlahou bez koberců. Tehdy závěsy příznivě ztlumí nepříjemnou ozvěnu a místnost se rázem stane útulnější. Jedině kdy závěsy nejsou příliš vhodné je situace, kdy v domácnosti žije alergik. Pak je lepší se textilních závěsů vzdát nebo volit materiály se speciálními povrchovými úpravami, které omezují zadržování alergenů a usnadňují jejich odstraňování.

Vyberte si podle svého vkusu


Závěsy mohou být různého charakteru: zatahovací, čistě dekorativní, krátké, dlouhé, průsvitné či neprůsvitné v nejrůznějším aranžmá. Mohou splývat volně dolů s vertikálním řasením nebo závěs aranžovat do pravidelných či nepravidelných skladů v horizontální či atypické podobě. Druhy dekoračních látek se liší podle materiálu, barevnosti a vzoru. Hrubší strukturu mají tkaniny z přírodních vláken, jsou příjemné na dotek a jejich lehká vazba propouští lomené světlo. Proto jsou vhodné k dekoraci vstupních hal, chodeb, obývacích i dětských pokojů nebo kuchyní. Výběr barevnosti závěsů ovlivňuje jednak osobní vkus, za druhé účelnost a dekorativnost v závislosti na celkovém ladění interiéru. Jednobarevným závěsem se mnoho zkazit nedá, ale u pestrých a vícebarevných kombinací je při výběru opatrnost na místě. Menší vzory opticky prostor zvětšují, abstraktní a velké motivy působí opačně.
Žinylkové a crash závěsy (s mačkanou strukturou) jsou těžší, s vyšší schopností stínit, ale úplné zatemnění ložnice se podaří pouze s blackout závěsy. Tkanina je dvouvrstvá s neprůhlednou podšívkou, takže dokáže místnost zatemnit i zastínit. Aby takové zastínění mělo ten správný účinek, musí závěs sahat ode zdi ke zdi na všech stranách.nemusíte se obávat, že dokonale zatemněná místnost bude vypadat ponuře a neútulně. Na výběr je dostatek barev včetně světlých odstínů.

Žaluzie jsou především funkční

Stínící prvky, v podobě horizontálních nebo vertikálních žaluzií, do našich domovů vtrhly zhruba před patnácti léty jako ideální protisluneční ochrana  tlumící hluk zvenčí, která navíc ochrání soukromí. A to vše za přijatelnou cenu bez nutnosti si lámat hlavu s garnýží a praním závěsů. Lze si vybrat horizontální či vertikální, z hliníkových, plastových, dřevěných i bambusových lamel nebo látkové, které zároveň nahrazují tradiční bytové prvky, jako závěsy a záclony a umožňují sladit žaluzii s každým interiérem. Látkové žaluzie se vyrábějí z lehkých směsí polyesteru a bavlny, skleněných vláken nebo v reflexním provedení, které výborně stíní a izolují. Mají vynikající schopnost absorbovat sluneční paprsky z vnější strany a vytvořit v místnosti příjemné chladivé klima.

Určující moment pro žaluzie již není ani tvar či typ okna. Pro zdvojená a špaletová okna se vyrábějí žaluzie meziskelní se snadným ovládáním tyčkou nebo řetízkem. Variabilnosti vynikají žaluzie vertikální. Hodí se pro všechny typy oken včetně atypických i střešních. Oblíbené bambusové žaluzie jsou téměř k nerozeznání dřevěných, které jsou spíš záležitostí venkovního stínění. Jejich výhodou je nižší cena a široké možnosti použití v interiéru. Kromě stínění bambusové žaluzie nahradí dělicí stěnu a vzhledem k tomu, že bambus nemění tvar v důsledku teplot a vlhkosti, jsou vhodné zejména ke stínění oken v koupelnách.

Výhody či nevýhody při volbě mezi závěsem a žaluzií závisí tedy na zvážení jakou atmosféru chceme v bytě vytvořit. Tradiční dekoraci okna  - záclona – závěs může nahradit kombinace závěs – roleta (žaluzie) nebo záclona – roleta (žaluzie), případně jejich trojkombinace. Když si vyberete na okno dekorativní záclonu, k ní roletu nebo žaluzii, závěsy pak můžete buď úplně oželit nebo se omezit jen na dekorační šály po stranách okna.

Autor: Irena Forejtová 9. červenec 2008 - www.Living.cz
 

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe