Vše o žaluziích,
s odborníkem na žaluzie
Druhy stínících systémů

Stíny v oknech

Stíny v oknech

Způsobů, jak chránit dům nebo byt před sluncem, je spousta. Záleží tedy pouze na financích a tak trochu i na osobním vkusu. Vždyť takové rolety nebo žaluzie mimo svoji základní funkci slouží zároveň jako dekorace.

Jako ochrana proti slunci mohou dobře sloužit i osvědčené klasické závěsy. V tomto případě platí, že světlé odstíny odrážejí sluneční záření více než tmavé. Účinnost látky se zvyšuje počtem vrstev a výběrem materiálu. Mnohem účinnějším řešením jsou však rolety a žaluzie. Předokenní (tedy venkovní) rolety zároveň zabezpečují dům proti nevítaným slídilům a také slouží jako zábrana proti násilnému vniknutí. V zimě pak brání úniku drahého tepla, zamezují průvanům, zatékání dešťové vody, zachycují nebezpečně vysoké sluneční záření a působí jako akustická izolace.

 

Venkovní řešení

Předokenní, tedy venkovní roletu tvoří systém jednotlivých lamel, pohybujících se ve vodicích lištách, které se svinují (navinují) do roletové schránky nad oknem nebo přímo ve špaletě okna. Roletová schránka a vodicí lišty jsou zpravidla vyrobeny z hliníku, což zaručuje dlouhou životnost bez složité údržby. Roletové lamely zase mohou být z PVC nebo také z hliníku, dutina lamely bývá vyplněna polyuretanovou pěnou. Schránka s revizní klapkou a elektromotorem je umístěna na fasádě domu, ovládací prvky jsou nainstalovány v interiéru. Předokenní rolety je vhodné pořídit už při stavbě domu, přestože dodatečná montáž není také nijak zvlášť složitá. Podle typu pouzdra (schránky) se venkovní rolety rozdělují na předokenní a nadokenní. U nadokenního systému se lamely navíjejí do plastové schránky nad horním rámem. Výhodnější řešením, třeba kvůli údržbě a opravám je ovšem předokenní systém, do jehož kastlíku se bez větších překážek a obtíží dostanete skrz revizní klapku.

 

Vnitřní rolety
Ke klasickým stínícím prvkům patří látkové interiérové rolety, které se snadno udržují například vysavačem a posléze vlhkým hadříkem nebo houbičkou s pěnou čistícího prostředku. Mohou se používat samostatně či v kombinaci se závěsy, záclonami a dalšími dekorativními prvky. Látka má ještě jednu výhodu, lze ji sladit s potahy sedací soupravy, stínítkem lampy, kobercem a podobně. Látkové rolety se hodí jak pro plastová, tak pro dřevěná eurookna nebo okna s kovovými rámy. Montují se přímo do okenního křídla s ovládáním šňůrkou, řetízkem, pružinou nebo dokonce elektricky. Výrobci dokonce nabízejí časová a světelná čidla, která dávají povel řídicí jednotce a ta automaticky stáhne roletu, ničím mimořádným není ani dálkové ovládání. Celostínící domykavé žaluzie propouštějí minimum světla, při úplném zatažení dokonce žádné.

 

Plíšky, lišty a pásky

Asi nejvíce rozšířené a oblíbené jsou lamelové rolety – žaluzie. Vyrábějí se z hliníku, z PVC nebo i ze dřeva, popřípadě z mědi nebo titanzinku. Vyrábějí se v horizontálním nebo vertikálním provedení. Horizontální žaluzie se nejčastěji vkládají mezi skla dvojitých oken, kde se méně špiní a dlouho vydrží. U plastových oken a eurooken s vakuovaným dvojitým zasklením a na špaletová okna se žaluzie umisťují na jednotlivá křídla před okna směrem do interiéru místnosti. Čím vzdálenější jsou však žaluzie od skla, tím méně světla a tepla pohlcují.Vertikální žaluzie se donedávna používaly především v kancelářích, dnes získávají na oblibě i v domácnostech. Lze si je vybrat v různých šířkách lamel, a to polystyrenové, ze skleněného vlákna, PVC, hliníku, bavlny i ze dřeva. Přibližná cena jednoho metru čtverečního horizontální žaluzie se pohybuje kolem 350 korun, vertikálních podle materiálu od 300 do 700 korun.

 

Pavel Hluchý
 
17. srpen 2006 - www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe