Vše o žaluziích,
s odborníkem na žaluzie
Druhy stínících systémů

Jak spolehlivě zabránit přehřívání interiéru? Žádná kouzla, ale klasika.

Jak spolehlivě zabránit přehřívání interiéru? Žádná kouzla, ale klasika.

Oknem do domu vstupuje nejvíce slunečních paprsků. Jedinou možnou ochranou proti přehřívání interiéru je zastínění prosklených ploch vnitřními či venkovními žaluziemi nebo roletami. Není na tom sice nic nového či objevného, ale funguje to spolehlivě.

Stínící prvky se povětšinou vyrábějí z hliníku, plastu nebo ze dřeva a z jeho imitací, rolety mohou být jak kovové, tak i látkové, proutěné z bambusové a dalších materiálů. U žaluzií se množství prostupu světla (a nežádoucího tepla) reguluje naklápěním jednotlivých lamel  z nichž se skládají. Mimo stínění však především venkovní rolety plní i funkci protihlukové a tepelné izolace a zároveň slouží jako bezpečnostní prvek.

 

Stín v kastlíku nad oknem

Snad nejčastěji používaným výrobkem jsou hliníkové rolety, uvnitř vypěněné polyuretanem. Na novostavbách bývají zpravidla součástí projektu a většinou i dodávky díla a montují se ještě před finálním dokončením fasády. Zde je totiž potřeba počítat s tím, že dodatečná montáž – například při rekonstrukcích starších objektů – vyžaduje zásah do konstrukcí a tudíž narušení původního zdiva. Vzhledem k tomu, že venkovní rolety nebo žaluzie bývají zpravidla umístěny ve speciálním pouzdře (kastlíku), může také dojít k narušení celkového vzhledu domu a v případě památkově chráněných objektů se dokonce nemusíte vyhnout potížím se zainteresovanými úřady a institucemi. K moderním architektonickým a zároveň účinným stínícím prvkům patří také tzv. okenice. Používají se rovněž posuvné předokenní stěny, pohybující se v kolejnicích nebo zavěšené přímo na fasádu domu. Mimo svoji spolehlivost zároveň působí velmi efektně dobře se i udržují.

 

Ručně nebo na motorek

Většina standardních výrobků se ovládá mechanicky, tedy pomocí kliky nebo volně visícího či samonabíjecího popruhu. Existují však i luxusnější provedení s pohonem na elektromotor. Ty mají buďto klasický polohovací vypínač, mohou se však ovládat i na dálku. Nejdokonalejší varianty pak fungují díky naprogramovanému čidlu, roleta se zatahuje nebo naopak podle intenzity denního světla či podle spínacích hodin (den, noc, případně v nepravidelných intervalech kvůli matení případných zlodějů). Roleta v nejzákladnějším provedení a ve standardních rozměru běžně vyráběných oken stojí mezi 10 až 15 tisíci korun, za každý nadstandard se samozřejmě připlácí. Počítejte s tím, že jen elektropohon vás vyjde na dalších zhruba 10 tisíc.


Fólie místo brýlí

 

Kvalitní ochranu proti nadměrnému slunečnímu světlu a teplu a také proti škodlivému UV záření (dokáží zachytí více než 90 %) bezesporu představují reflexní fólie se schopností účinně odrážet sluneční paprsky. Většinou se lepí přímo na sklo, jsou průhledné a nijak nebrání v normálním výhled skrz okenní tabuli. Vyrábějí se i s tzv. zrcadlovým efektem jako sluneční brýle, takže zároveň zabraňují nežádoucímu pohledu zvenčí dovnitř. Materiál (fólie) je poměrně drahá (až 1000 Kč/m2), proto by  její aplikaci a nejlépe i údržbu vždy měla provádět odborná firma. Zvlášť ve velkých administrativních budovách se používají ještě výkonnější a dokonalejší systémy, fólie známé pod značkou Heat Mirror. Materiál se aplikuje mezi izolační dvojskla. Tato technologie je však poměrně nákladná, takže je skutečně velmi dobré zvážit i návratnost investice.


Pavel Hluchý

 
23. červenec 2007 - www.Living.cz

Příspěvek do diskuze
:
:
: *Vyplňte tento kód: 365 (slouží k ochraně proti komentářovému spamu)
Všechny položky jou povinné

Provozovatel nenese odpovědnost za příspěvky diskutujících a nevyjadřují názory provozovatele.
Vytvořilo Anawe